Close
Дистанційна освіта
Харківської академії неперервної освіти
Реєстрація на курси підвищення кваліфікації (ІІ півріччя 2024 року) Канал зв’язку
для батьків першокласників

Рекомендації служби з охорони праці

ПАМ’ЯТКА
ЯК ДОПОМОГТИ ЛЮДИНІ, ЯКА ПЕРЕЖИВАЄ ГОСТРИЙ СТРЕС
 

Для допомоги постраждалому слід терміново звертатися до спеціаліста, проте, якщо саме в цю мить психолога поруч немає, а людина впадає в ступор, плаче, тремтить чи втрачає самоконтроль, то потрібні будуть базові знання першої психологічної допомоги:

  • спочатку потрібно заспокоїтися самому, працювати лише в стабільному емоційному стані;
  • перевести постраждалого у відокремлене затишне місце, не залишати його наодинці — бути поряд, говорити з постраждалим спокійним голосом, у набагато повільнішому темпі, ніж зазвичай;
  • важливо відновити життєзабезпечувальні процеси людини: попросити людину подихати в певному ритмі, встановити контакт очима з нею, відновити орієнтацію в поточній дійсності, запитати про те, що людина чує, бачить, де знаходиться, наприклад, попросити її назвати п’ять предметів навколо себе, чотири звуки, які вона чує та інше;
  • говорити з постраждалим простими чіткими короткими фразами:  «Погляньте на мене. Ви бачите мене?», «Де ми зараз перебуваємо, як вас звати». Під час гострого стресу людина відчуває ефект тунельного зору, тому потрібно активізувати периферійний зір, наприклад, повернути голову вліво, вгору, вправо, вниз, називаючи про себе по одному великому предмету в кожній стороні та описуючи його;
  • вислухати людину, дати їй виговоритися, погоджуватися з нею, не намагатися її переконати;
  • після встановлення контакту з позитивною динамікою дати людині просте доручення, з яким вона може впоратися (наприклад, одягнути куртку, скласти речі в сумку та інше);
  • заспокоїти постраждалого тим, що його стан (сльози, розгубленість, тривога, спустошеність, жах, збентеження, загальмованість, агресія тощо) — це нормальна реакція на ненормальну ситуацію.

Гострий стрес може розірвати неперервність подій життя. Ці питання поєднують події в один ланцюг, повертають почуття неперервності життя в людини.

Якщо людина знаходиться в ступорі (завмерла і не реагує), намагайтеся будь-яким чином викликати реакцію в неї, вивести із заціпеніння. Людина в ступорі може чути і бачити, тому чітко, тихо, повільно треба говорити їй те, що може викликати в неї сильні емоції (навіть якщо ці емоції негативні). Не треба бити її по щоках.

Якщо в людини істерика (надмірне збудження, безліч рухів, мова емоційно насичена, швидка, крики, ридання), то необхідно залишитися з нею наодинці, якщо це є безпечним для вас, і створити спокійну обстановку, переключити його увагу зі своїх переживань на зовнішній світ, говорити впевнено із постраждалим короткими фразами: «Випий води», «Вмийся», не потурати його бажанням, бути з ним помірно строгим і стриманим. Після істерики настає занепад сил.

Для зняття стресу та панічних атак можна застосовувати дихальні практики, наприклад, дихання «подихом квадрата»: вдих на 4 сек., затримка дихання на вдиху на 4 сек., видих на 4 сек., затримка дихання на видиху на 4 сек. (декілька разів).

Використано методичні рекомендації відповідно до листа МОН № 1/3872-22 від 04.04.2022 (лист додається).

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

Download [510.00 KB]