Методичні рекомендації щодо організації освітнього процесу в закладах дошкільної освіти в літній період в умовах воєнного стану
Міністерством освіти і науки України розроблено методичні рекомендації щодо організації освітнього процесу в закладах дошкільної освіти в літній період.
У зазначених методичних рекомендаціях висвітлено такі питання:
- планування освітнього процесу;
- безпека життєдіяльності;
- організація освітнього процесу в разі епідемічної небезпеки;
- організація освітньої взаємодії з дітьми;
- робота з батьками;
- організація освітнього процесу дітей з особливими освітніми потребами у період воєнного стану.
Планування організації освітнього процесу передбачає залучення практичного психолога закладу дошкільної освіти та спрямовується на забезпечення психологічного комфорту дітей та всіх учасників освітнього процесу, створення безпечного освітнього середовища і здійснення необхідного психолого-педагогічного супроводу освітнього процесу.
Важливим чинником, який необхідно врахувати під час планування й організації освітнього процесу з огляду на ситуацію, що склалася в Україні, є безпека життєдіяльності. Саме тому одним із пріоритетних завдань літнього періоду визначено формування в дошкільників свідомого ставлення до власної безпеки, формування в них навичок безпечної поведінки та стресостійкості, збереження життя та здоров’я (фізичного, психологічного, емоційного).
Організація освітнього процесу в разі епідемічної небезпеки здійснюється відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникнення і поширення коронавірусної хвороби (СОVID-19)» та постанови Головного державного санітарного лікаря України від 06.12.2021 № 23 «Про затвердження Тимчасових рекомендацій щодо організації протиепідемічних заходів у закладах дошкільної освіти на період карантину у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (СОVID-19)».
У зв’язку з тим, що більшість закладів дошкільної освіти припинила свою роботу внаслідок воєнних дій, організація освітньої взаємодії з дітьми має здійснюватися в літній період із урахуванням специфіки індивідуальної роботи під керівництвом вихователя та передбачати психолого-педагогічний супровід усіх учасників освітнього процесу. При цьому під час планування різних форм організації життєдіяльності слід враховувати стан дітей, їхній настрій та віддавати перевагу різним формам взаємодії.
Звертаємо Вашу увагу, що в закладах дошкільної освіти, де призупинено освітній процес у зв’язку з воєнними діями, педагоги продовжують виконувати свої обов’язки – функцію модераторів, які пропонують педагогічну підтримку родинного виховання батькам.
Робота з батьками дітей має враховувати їх запити, передбачати зворотний зв’язок та надання відповідної інформаційної допомоги. Для закріплення та формування у дітей відповідних знань і вмінь рекомендується добирати та надсилати батькам невеликі завдання з урахуванням можливостей кожного вихованця.
Організація освітнього процесу дітей з особливими освітніми потребами у період воєнного стану здійснюється за місцем їх тимчасового перебування відповідно до Порядку організації інклюзивного навчання в закладах дошкільної освіти, затвердженого постановою КМУ від 10.04.2019 № 530, листа МОН України від 28.03.2022 № 1/3710-22 «Про роботу інклюзивно-ресурсних центрів та організацію освітнього процесу для осіб з особливими освітніми потребами у період воєнного стану».
Окремо в методичних рекомендаціях приділяється увага психологічному супроводу учасників освітнього процесу. Особливої підтримки потребують учасники освітнього процесу, які перебувають у складних життєвих обставинах: діти з категорії внутрішньо переміщених осіб та їхні сім’ї; особи, які проживають на окупованих територіях або в зоні бойових дій; діти, батьки, педагогічні працівники, які зазнали насильства або потерпіли від дій окупантів та інші. У зв’язку з цим, зростає роль практичного психолога, який має здійснювати аналіз стану дитини, виявляти ознаки тривожності за результатами діагностики.
З методичними рекомендаціями МОН України для педагогічних працівників, психологів і соціальних педагогів закладів освіти щодо надання першої психологічної допомоги можна ознайомитися за посиланням: https://cutt.ly/wKF4TL5
Матеріали будуть корисні саме зараз в умовах воєнного стану спеціалістам місцевих органів управління у сфері освіти, працівникам ЦПРПП (ЦОТ районів міста Харкова), які відповідають за дошкільну освіту, керівникам, педагогічним працівникам закладів дошкільної освіти та батькам вихованців, які потребують допомоги.
Ознайомитися з матеріалами можна за посиланнями:
- лист МОН України від 22.06.2022 № 1/6894-22 «Про методичні рекомендації щодо організації освітнього процесу в закладах дошкільної освіти в літній період»: https://cutt.ly/YKT2mmz
- методичні рекомендації щодо організації освітнього процесу в закладах дошкільної освіти в літній період в умовах воєнного стану: https://cutt.ly/HKT2H8u