Зовнішні партнерські зв’язки
13 квітня 2023 року в межах міжнародного інтеграційного польсько-українського проєкту «Освіта. Культура: Польща. Україна». відбулась онлайн конференція, в якій узяли участь управлінці, директори шкіл, методисти, консультанти, вчителі історії, філологи, вчителі мистецтвознавства, класні керівники закладів освіти України та Польщі, фахівці КВНЗ «Харківська академія неперервної освіти» Горбенко Т., Китиченко Т., Клімова С., Лузан Л., Остапенко А., Румянцева-Лахтіна О., Сідорчук В., Чуркіна В. Організаторами заходу є регіональні центри удосконалення вчителів «WOM» у Бельсько-Бялій та Катовіце (Польща), Миколаївський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти, Полтавський національний педагогічний університет ім. В. Г. Короленка, Обласний коледж «Кременчуцька гуманітарно-технологічна академія імені А.С. Макаренка» Полтавської обласної ради.
З привітальними словами до учасників звернулись Єжі Град, директор RODN «WOM» в Катовіце, Владислав Моньшор, директор RODN «WOM» в Бєлько-Бялій, Марина Гриньова, ректорка ПНПУ імені В.Г. Короленка, Василь Шуляр, директор МОІППО, Леся Крупіна, директорка обласного коледжу. Зокрема, доктор Єжи Град звернувся зі словами вітання до педагогів Харківщини, які взяли участь у конференції за його запрошенням.
Під час конференції відбулась презентація проєкту, обговорено проблемні питання викладання польсько-української історії та рідної мови в Польщі та в Україні; акцентовано увагу на важливості мистецтва та історії мистецтв в польській та українській школах, а також збереженні та примноженні національних традицій та культури.
Спікерка від української сторони, Ірина Павлова, завідувачка кафедри української мови Полтавського національного педагогічного університету ім. В. Г. Короленка, канд. філологічних наук, розкрила питання державотворчої спроможності української мови, зосередила увагу учасників на здобутках, проблемах, викликах, познайомила із законодавчим підґрунтям навчання української мови в ЗЗСО та педагогічних закладах вищої освіти України.
Під час виступу Єви Хоронжи «Як вивчати історію в польській школі?» було наголошено на причинно-наслідкових зв’язках історичних подій минулого і сучасності, важливості аналізу та висновків. Ігор Ніколаєв, доктор історичних наук, окреслив об’єднуючі напрями в польсько-українській історії. Ольга Волос, кандидатка історичних наук, показала українсько-польські зв’язки на прикладі міста Миколаїв і розкрила питання про роль та внесок польської громади у розбудову міста. Максим Лихман (Кременчук) познайомив польських колег з культурною спадщиною України, а несподіваною родзинкою стало виконання ним пісні «Соколи».
Фахівці Харківської академії неперервної освіти особливо відзначити цікавий матеріал щодо польсько-українського історичного дискурсу, виховання на національних традиціях та культурній спадщині наших народів. Матеріали конференції методисти та викладачі планують використати в освітньому процесі.
За результатами конференції учасники отримають матеріали та сертифікати.