Головна
Інформація
Планування науково-методичної роботи
Про Академію
Досягнення Академії
Підвищення кваліфікації
Методична діяльність
Методичні новинки
Наукова діяльність
Інновації
Регіональні освітні проекти
Участь у Міжнародних та Всеукраїнських проектах
Інформаційний Вісник
Публічна інформація
Учитель року
Українським вчителям і учням зарубіжжя
Календар знаменних дат
Корисні посилання
Зворотній зв'язок

Файловий архів
Пошук
Структура сайту


Дистанційна освіта
Вебінар 1
Вебінар 2
Чат (веб)
База даних
Електронна Бiблiотека
Фотоальбоми Академії
Фотоальбоми

ФотоАрхів
Анонс
Анонси Академії
Переклад оналйн
Online.ua
с на

Комунальний вищий навчальний заклад
«ХАРКІВСЬКА АКАДЕМІЯ НЕПЕРЕРВНОЇ ОСВІТИ»


Інформація: останні новини
Аналітичний звіт про роботу Центру практичної психології і соціальної роботи за 2007-2008 н. р. PDF Надрукувати Надіслати електронною поштою
Розмістив Олена Пономаренко   
29.сен.2008

Психологічна служба в системі освіти є складовою частиною державної системи охорони психічного здоров`я молодих громадян України і діє з метою виявлення і створення соціально-психологічних умов розвитку особистості (Положення про психологічну службу в системі освіти України).

Практичні психологи (соціальні педагоги) виконуючи свої професійні обов`язки, вирішують актуальні завдання сучасної освітянської галузі:

-         оновлення змісту і форми навчально-виховного процесу;

-         психологічний супровід педагогічних новацій, профільного навчання;

-         виявлення обдарованих дітей і робота з ними;

-         захист психічного здоров`я дітей та вчителів;

-                     профілактика алкоголізму, наркоманії, СНІДу противоправної поведінки, насильства над дітьми;

-                     підвищення психологічної культури учнів, батьків, учителів, керівників освітніх закладі тощо.

Психологічна служба діє відповідно до статей 21 («Психологічна служба системи освіти») та 22 («Соціально-педагогічний патронаж») Закону України «Про освіту» та на основі нормативно-правових документів Міністерства освіти і науки України, Головного управління освіти і науки Харківської обласної державної адміністрації, які впливають на розвиток психологічної служби в системі освіти.

24 квітня 2008 року відбулася колегія Міністерства освіти і науки України з питання «Про стан і перспективи розвитку психологічної служби системи освіти України» на якій розглядалося багато питань щодо функціонування служб в регіонах. 25 березня 2008 року на колегії Головного управління освіти і науки Харківської обласної державної адміністрації було розглянуто питання про виконання програми розвитку психологічної служби в системі освіти Харківської області.

Пріоритетним напрямком розвитку психологічної служби Харківської області на сьогодні є постійна роз’яснювальна робота щодо збереження мережі соціально-психологічної служби, її постійного розвитку, збільшення практичних психологів і соціальних педагогів, розподіл їх діяльності за своїми функціями і задачами, створення єдиної системи соціально-психологічного супроводження (від роботи з дітьми дошкільного віку до студентів ВНЗ, з урахуванням їх особливостей розвитку і діяльності).

Пріоритетом у діяльності спеціалістів служби на сучасному етапі є підвищення ефективності роботи практичних психологів і соціальних педагогів. Це стане можливим лише за умови загальної координації та загального науково-методичного супроводження.

Протягом року Центр ПП і СР своєчасно забезпечував надходження нормативно-правових документів, інформацій всеукраїнського Центру ПП і СР та МОН України до всіх ланок соціально-психологічної служби. Було підготовлено та відправлено до районів 25 листів.

Іде спілкування з районами через Internet. Так, у червні 2008 року в режимі ЧАТу пройшов семінари для соціальних педагогів та практичних психологів за темою: «Розвиток професійних умінь і навичок практичних психологів, соціальних педагогів як основа безперервної освіти». Всю інформацію щодо діяльності психологічної служби на всіх рівнях центр розміщує на сайті ХОНМІБО.

Кадровий склад психологічної служби та відповідність

до нормативів чисельності

Центр практичної психології і соціальної роботи проводить постійно роботу щодо збільшення кількості фахівців соціально-психологічної служби відповідно до нормативно-правової бази.

На кінець 2008 року загальна кількість психологів складає 588 фахівців. По м. Харкову – 315, по районах (містах області) – 273. Серед них у дошкільних навчальних закладах – 159 осіб. Збільшення фахівців відбувається за рахунок введення посад практичних психологів у ДНЗ, та соціальних педагогів.

Кількість соціальних педагогів у закладах становить 155 осіб. Забезпечення закладів освіти соціальними педагогами відбувається поступово, лише при наявності фахівців та відкритих ставок.

Зразковими по забезпеченню кадрами (а саме практичними психологами) можна назвати Московський, Київський, Комінтернівський, Фрунзенський, Зміївський райони, м. Ізюм, м. Лозова.

Всього в області створено і працює 5 Центрів практичної психології і соціальної роботи (Харківський, Київський, Московський райони, м. Лозова, м. Куп`янськ).

У 2007-2008 н.р. Центром практичної психології і соціальної роботи ХОНМІБО впроваджуються різні моделі соціально-психологічної служби сільської місцевості – мобільні групи та Центри практичної психології і соціальної роботи шкільних округів. Мобільні групи створено у Балаклійському, Великобурлуцькому, Золочівському, Красноградському, Богодухівському, Харківському районах.

І. Науково-методична робота Центру ПП і СР.

Методичні розробки:

В 2008 році було складено та видано методичні рекомендації та навчальні посібники:

-   Надання психологічної допомоги молоді, яка схильна до суїциду чи здійснила спробу суїциду. Методичні рекомендації / Автори- уклад.: Марінушкіна О.Є., Замазій Ю.О., Житєньова М.К; За заг. ред. Л.Д. Покроєвої. – Харків: ХОНМІБО, 2007.-72с.

-   Корекційні програми на допомогу практичному психологу ДНЗ / уклад. Марінушкіна О.Є., Замазій Ю.О; - Харків., Вид. група «Основа». 2008 – 204с.

-   Порадник практичного психолога ДНЗ. О.Є.Марінушкіна, Ю.О.Замазій. – Харків.: Вид. група» Основа»; - 2007. - 240с.

- Актуальні проблеми психології. Том Х. Випуск 4. / За ред. академіка С.Д. Максименка. – К..: Главник, 2008. – 392с. Стаття О.Є. Марінушкіна. Діяльність психологічної служби Харківської області щодо соціально-психологічного супроводу формування, збереження та розвитку психічного та соціального здоров’я учасників навчально виховного процесу.

- Організація роботи з обдарованими дітьми в закладах освіти: Навч. – метод. посіб. / О.Є. Марінушкіна, Г.В. Шубіна. – Х.: Вид. група «Основа»: «Триада+», 2008. – 144с. – (ДНЗ + школа).

- Соціально-психологічний супровід сімей, що опинилися в складних життєвих ситуаціях. Методичні рекомендації / Автори-уклад.: Марінушкіна О.Є., Вишнева І.М., Трохимець С.А; За заг.ред. Л.Д. Покроєвої. – Харків: ХОНМІБО, 2008. – 57 с.

ІІ. Організаційно-методична робота Центру ПП і СР.

Організація та проведення семінарів, секційних засідань, конференцій.

Тематика

Кількість

Дата

1.

Семінар-нарада в ЧАТі районних (міських) координаторів Програми «Рівний-рівному»

1

16.11.07

2.

Тренінг «Особистісний зріст» для педагогічних працівників

4

22.11.07

16.01.08

05.02.08

3.

Постійно діючий семінар для СП і ПП. шкіл-інтернатів «соціально-психологічний супровід випускників шкіл-інтернатів у професійному самовизначені»

 

29.01.08

4.

Семінари-тренінги з підготовки педагогів-тренерів Програми «Рівний-рівному»

2

26.11.-03.12.07

26.05-02.06.08

5

Семінари-тренінги з підготовки педагогів-тренерів Програми «Рівний-рівному» 5-6 класи

2

14-18.04.08

22.10.07-26.10.07

6.

Виїзний семінар для керівників ПС в м. Красноград «розробка та впровадження корекційно-розвиваючих програм для дітей різного віку: досвід та перспективи

1

05-06.06.08

7.

Секційні засідання керівників ПС за загальною темою ХОНМІБО

 

 

8.

Семінар з підвищення кваліфікації педагогів - тренерів (ТОТ) Програми «Рівний-рівному»

 

10-12.12.07

21.11.07

17-19.03.08

9.

V обласний зліт підлітків-інструкторів та педагогів-тренерів Програми «Рівний-рівному»

1

26-27.03.08

10.

Звітно-аналітична конференція районних (міських) координаторів і педагогів-тренерів Програми «Рівний-рівному»

1

 

11.

Семінар в ЧАТі для практичних психологів і соціальних педагогів «Розвиток професійних умінь і навичок практичних психологів, соціальних педагогів як основа безперервної освіти»

1

12.06.08

12.

Семінари в рамках днів аналізу та регулювання у районах (містах) області (для практичних психологів, соціальних педагогів, адміністрації ЗНЗ, ДНЗ) «Організація соціально-психологічної служби в ЗНЗ. Практичний психолог, соціальний педагог: статус, функції, обов`язки»; 

Круглі столи в рамках днів аналізу та регулювання у районах (містах) області для практичних психологів ЗНЗ та ДНЗ «Організація соціально-психологічного супроводу навчально-виховного процесу в умовах модернізації освіти».

8

 

 

 

 

 

 

 

 

23.10.07 Харківський р-н;

14.11.07 – м.Чугуїв;

06.12.07 – Ленінський р-н;

15.01.2008– Первомайський р-н;

01.02.08 – Дзержинський р-н;

19.03.08 – Жовтневий р-н;

23.04.08 – м. Первомай

ський;

22.05.08 – Шевченківський р-н;

13.

Навчально-практичний семінар «Соціально-педагогічна та психологічна робота з дітьми трудових мігрантів» (організатор Міжнародний жіночий правозахисний центр «Ла Страда-Україна») спільно з Центром практичної психології та соціальної роботи.

1

30.04.08

14.

Науково-практичний семінар «Формування життєвої компетентності особистості школяра: проблеми, досвід, перспективи»

1

15.04.08

15.

Організаційно-методичний семінар-практикум для керівників психологічних служб. «Організація діяльності мобільних психологічних служб»

 

26.02.08

16.

Постійно діючий семінар «Просвітницька робота як засіб підвищення рівня психологічної культури всіх учасників навчально-виховного процесу», для практичних психологів, соціальних педагогів шкіл-інтернатів.

 

16.10.07

20.11.07

17.

 

 

 

Організація та проведення спецкурсів.

 

Кожного року проводиться спецкурс-тренінг «Особистісний зріст» для педагогічних працівників (ведучий: Марінушкіна О.Є.). У 2008 н.р. було проведено дві групи.

Реалізація Програми «Сприяння просвітницькій роботі «рівний-рівному» серед молоді України щодо здорового способу життя» проводилась протягом 2008 року, 123 педпрацівника пройшли навчання та отримали сертифікати.

Базовий курс програми «Рівний-рівному» проводився з 26.05.08 по 02.06.08р., для учнів 5 класів проводився 17-19.03.08р;14-18.04.08р.

Проведено регіональний тренінг для тренерів в рамках програми «Рівний-рівному», в Харківській та Сумській областях.

Також для підлітків-інструкторів Програми «Рівний-рівному» було організовано та проведено п’ятий обласний зліт (27 березня 2008 р.), в якому взяло участь приблизно 170 дітей та дорослих.

Постійно проходять районні зльоти підлітків-лідерів Програми «Рівний-рівному» у Барвінківському, Харківському, Золочівському районах, до яких залучаються працівники центру.

В рамках постійної тематичної відкритої виставки «Освіта Харківщини ХХІ століття» Центром ПП і СР було організовано та проведено виставку за темою «Психолого-педагогічний супровід навчально-виховного процесу». Під час роботи виставки пройшла презентація  кращих психологічних кабінетів дошкільних, загальноосвітніх та інших навчальних закладів системи загальної середньої освіти Харківської області.

 ДАРи:

За 2007-2008 н.р. Центром практичної психології і соціальної роботи з метою надання методичної допомоги практичним психологам, соціальним педагогам на місцях було проведено 8 ДАРів:

   - 23-25.09.07 – Харківський район;

   - 14-15.10.07 – м. Чугуїв;

   - 06-07.12.07 – Ленінський район;

   - 15-16.01.08 – Первомайський район;

   - 01-05.02.08 – Дзержинський район;

   - 18-19.03.08 – Жовтневий район;

   - 23-24.04.08 – м. Первомайський;

   - 21-22.05.08 – Шевченківський район;

Також вивчався досвід роботи методистів РМК, які відповідають за психологічну службу РВО. Висновки за результатами ДАРів: зміни поступово відбуваються, але залишаються проблемами додержання нормативно-правових документів, що регламентують діяльність соціально-психологічної служби, погодження в Центрі ПП і СР ХОНМІБО корекційно-розвивальних програм, створення відповідних умов для ефективної роботи практичних психологів, надання можливості через факультативні курси та гурткову роботу реалізовувати національні та області програми.

Участь в організаційно-методичних заходах ХОНМІБО

ХОНМІБО було проведено курси підвищення кваліфікації 3 груп практичних психологів системи освіти. У 2007-2008 навчальному році підвищили свою кваліфікацію 101 особи. За час роботи курсів підвищення кваліфікації організовано 3 потоки.

Центром практичної психології та соціальної роботи було вивчено та затверджено 52 річних планів.

Було надано науково-методичну допомогу щодо затвердження та складання 57 корекційно-розвивальних програм.

За дорученням ГУОН було розроблено програму «Психологічного дослідження стилю керівництва районного відділу освіти, районного методичного кабінету й адміністрації закладів освіти»,за цією програмою було здійснено дослідження у Зачепилівському, Первомайському районах та в м. Чугуїв 2008 р.

Працівники Центру ПП і СР проводять лекції і практичні заняття на курсах з використанням інтерактивних форм роботи.

Працівники Центру ПП і СР постійно беруть участь в різних науково-практичних конференціях, семінарах, які організовували інші структури інституту, серед них:

- Постійно діючий семінар для ПП і СР шкіл-інтернатів «Соціально-психологічний супровід випускників шкіл-інтернатів у професійному самовизначенні».

- Постійно діючий семінар для практичних психологів ДНЗ «Гра в діяльності ПП як ефективний метод корекції розвитку особистості».

- Організація в проведенні тематичної відкритої виставки-конкурсу «Освіта Харківщини ХХI століття» за темою: «Психолого-педагогічний супровід навчально-виховного процесу»(лютий 2008р).

- Творча педагогічна студія для переможців обласного конкурсу учитель року «тренінг впевненості в собі, та тренінг самовпевненості» – (лютий 2008р) Марінушкіна О.Є. Вишнева І.М.

- Організація та проведення тренінгу для лідерів самоврядування ПТНЗ – Марінушкіна О.Є.(лютий 2008р).

- Навчальний тренінг за темою «психосоматичні розлади у здійсненні корекційно-розвиваючої роботи» 7 всеукраїнська розвивальна школа (травень 2008р) – Марінушкіна О.Є.

Протягом року проводиться консультування спеціалістів НМПЦ з розвитку та функціонування психологічної служби м. Харків.

Працівники Центру практичної психології і соціальної роботи було підготовлено звіт українського центру «Про виконання обласної програми розвитку психологічної служби на період до 2008року».

-В жовтні 2007року, звіт за дорученням ректора «Про виконання 21-22 статті закону про освіту.

-Участь в обласній конференції Червонозаводського району в рамках серпневого пед. тижня.(30.07.07р).

Працівники Центру щорічно беруть участь в обласних заходах ХОНМІБО: в журі конкурсів “Учитель року”, «Школа року», обласна атестаційна комісія, засідання методичної ради тощо.

Атестаційною комісією Українського науково-методичного центру практичної психології і соціальної роботи 2008 року атестовано на вищу категорію 19 чоловік, спеціалістів I категорії – 3 особи; спеціалістів ІІ кат. – 2 особи; на категорію «практичних психолог-методист», атестовано 2 особи. Атестаційною комісією науково методичного Центру було атестовано – 2 особи, методисти Центру практичної психології та соціальної роботи, м. Куп’янськ. Їх досвід роботи за атестаційний період вивчався і узагальнювався працівниками Центру, до атестаційної комісії було надано експертний висновок.

Участь у Всеукраїнських, обласних семінарах, конференціях тощо:

            

- Участь в роботі всеукраїнської школи-лідерів «супервізор-тренерів» м. Ужгород. Марінушкіна О.Є. (24.08-01-09.2007р).

- Участь у круглому столі з питань «Діти трудових мігрантів» м. Київ Марінушкіна О.Є. (12-14.12.07р).

- 12 міжнародна науково-практична конференція «Гештальт та психодрама: погляд в майбутнє» м. Москва Марінушкіна О.Є. (20-23.12.07р). 

- Участь в регіональній конференції протидія насильству м. Суми «майстер клас» Марінушкіна О.Є. (14.12.07р).

- Участь в організації та проведенні районного семінару для директорів шкіл Московського району ЗОШ №30 «Тренінг командостворення» Марінушкіна О.Є (18.12.07р).

- Практичний семінар підвищення кваліфікації гештальт-терапевтів, довгострокова навчальна програма МИГИП GETLE «місце терапевтичних відносин гештальт-терапії», головний тренер Роберт Рєзнік. Марінушкіна. О.Є (21-23.10.07р).

- Участь у міжнародній конференції з питань психології «майстер клас» м. Харків Марінушкіна О.Є. (5-7.09.07р).

- Тренінг для волонтерів міського Центру соціальних служб для молоді «Довіра» м. Харків Марінушкіна О.Є (17-18.04.08р).

- (19-21.03.08р). Міжнародний правозахисний центр «Ла Страда Україна» проводив тренінг «Соціальна профілактика торгівлі людьми: організація діяльності та методи роботи» у м. Києві, Трохимець С.А.

- Участь у всеукраїнській конференції м. Переяслав-Хмельницький, «участь в нараді керівників обласних центрів соціальної роботи» (30.01.08р) Марінушкіна О.Є.

- Семінар-тренінг «Особистісно-орієнтована педагогіка», гімназія для сліпих м. Харків Марінушкіна О.Є.(22.02.08р).

- (27-29.05.08р) Участь у реалізації «Моніторинг особливостей діяльності закладів соціальної реабілітації системи освіти України» у м. Києві Вишнева І.М.

- Участь у семінарі (17-19.06.08р). «Биологическое, когнитивное, личностно-социальное развитие ребенка в возрасте от 0 до 6 лет. Тестирование ребенка. Программы раннего вмешательства и оценка их эффективности». м. Харків Український інститут здоров’я дітей та підлітків. Марінушкіна О.Є., Вишнева І.М.

Висновки

             

Аналізуючи роботу Центру практичної психології і соціальної роботи можна сказати, що:

-         організаційно-методичні заходи, науково-методична робота, що передбачені планом Центру, виконані в повному обсязі;

-         Центром здійснюється корегування своєї діяльності у відповідності до запитів на обласному та національному рівнях;

-         відбуваються певні зміни в мережі соціально-психологічної служби в кількісних та якісних показниках, але необхідно посилити роботу з районами, в яких ця робота знаходиться на початковому рівні;

-         працівники Центру беруть участь в експериментальній роботі ХОНМІБО та Українського НМЦ ПП і СР, виконують соціально-психологічне супроводження освітніх процесів області, впроваджують комплексно-цільові програми ХОНМІБО, заходи передбачені ХОНМІБО та Українським НМЦ ПП і СР тощо;

-         підвищення якості діяльності соціально-психологічної служби дає і позитивні результати щодо виконання завдань, що стоять перед службою, але стає необхідним більш професіональне навчання практичних психологів і соціальних педагогів на районному рівні;

-         чітке функціонування соціально-психологічної служби на всіх рівнях вертикалі і горизонталі дозволяє своєчасно вирішувати складні й актуальні проблеми, тому слід посилити роботу щодо зворотного зв’язку з керівниками районів (міст) області щодо виконавчої дисципліни керівниками соціально-психологічних служб;

-         моніторинг діяльності соціально-психологічної служби області сприяє підвищенню якості виконання Програми розвитку психологічної служби на всіх рівнях освіти, модернізації освіти, впровадженню у систему освіти області інновацій та новітніх технологій за різними напрямками.

Таким чином необхідно всім викладеним питанням приділяти увагу і в подальшій роботі, упроваджуючи нові підходи, а саме, проектний підхід, системно-цільовий тощо. 

Зав. Центром практичної психології і

соціальної роботи ХОНМІБО                              підписано                        О. Марінушкіна

 

 

 

 

 
< Попередня   Наступна >
Літні мовні табори

Літні мовні табори

Наша кнопка
Ви можете згадати про наш ресурс, розмістивши у себе на сайті цю кнопку: Портал Академії
Щоб це зробити, просто додайте в HTML код потрібної сторінки даний код:МОН України 

Інститут ІТЗО 

ДВНЗ «УМО» НАПН України 

Академія інноваційного розвитку освіти 

освітній портал Педагогічна преса 

Е-Ранок 

Видавнича група «Основа» 

Інститут Передових Технологій 

Мiжнародний форум  

Образовательный онлайн-журнал 

Всеукраїнська акція «Слова допомагають» 

© 2006. КВНЗ «ХАНО». Всі права збережено.
61057 Харків, вул. Пушкінська, 24.
e-mail: kvnz.hano@gmail.com
Розробка: Grand на основі Joomla
Google+
Счетчик PR-CY.Rank
службы мониторинга серверов